Vše co potřebujete vědět o kauze zpomalování starších iPhonů
|Kauzu, která v poslední době hýbe světem Applu nelze nepostřehnout. Psala o ní snad všechna velká a seriózní média i bulvár. Je tak živným polem plnícím první strany do kterých se promítají i osobní sympatie nebo nenávist k této značce. Pojďme si nyní celou problematiku shrnout.
Celé to začalo celkem nevinně. Spekulacemi z Redditu, že Apple záměrně ovlivňuje prostřednictvím softwarových aktualizací výkon starších iPhonů. V době, kdy jsme o této problematice psali, se jednalo stále o nepotvrzené informace. Konkrétně měl Apple vyvažovat degradaci baterie u starších iPhonů snížením výkonu a tím i odběru energie zařízení, aby tak zachoval jejich funkčnost.
Všechny spekulace následně utnul samotný Apple prostřednictvím svého prohlášení. V něm se ke zpomalování starších zařízení přiznal. Jedním dechem však své počínání hájil tak, že takto činí v zájmu všech uživatelů iPhonů.
Apple situaci vysvětlil následovně: Baterie použité v iPhonech nemusejí v důsledku opotřebení a přirozené degradace dodávat potřebnou energii z baterie do zařízení vždy na 100 %. Vlivem toho mohlo docházet k samovolnému vypnutí zařízení, které tak chrání vnitřní komponenty před poškozením. Apple chtěl těmto situacím zabránil, a tak snižoval u iPhonů 6, 6s, SE a 7 výkon SoC (procesoru) a tím jeho energetický odběr tak, aby vyrovnal příjem a výdej energie a těmto náhodným vypnutím zamezil.
I přes toto vysvětlení je však tento postup trnem v oku mnohých uživatelů, kteří jej považují za podpásovku hned z několika důvodů. Problém řada z nich vidí v tom, že Apple o těchto praktikách uživatele nijak neinformoval a vše prováděl takzvaně za jejich zády. Další z nich si stěžují, že tímto krokem jim Apple podsouvá, že nastal čas na koupi nového a výkonnějšího iPhonu.
Dobrý úmysl Applu, který se snaží zachovat funkčnost starších iPhonů se tak nesetkal s obecným pochopením.
Apple se samozřejmě snaží následky svého jednání v očích uživatelů “zmírnit”, a tak přišel s kompenzací. Apple se rozhodl snížit cenu pozáruční výměny baterie u dotčených modelů z 79 USD na 29 USD. Tedy zhruba 616 CZK. Rovněž by se v nových aktualizacích měla objevit funkce upozorňující na reálný stav baterie.
Ani toto gesto však Apple neuchránilo před přívalem žalob uživatelů cítících šanci na rychlé zbohatnutí. Podle aktuálních informací čelí asi desítce žalob a další budou dozajista přibývat. Převážná většina z nich byla podána na území USA a je jisté, že si “podvedení” uživatelé budou nárokovat odškodné ve výši miliónů dolarů.
Zdroj: Apple