Jak na to: Vše co potřebujete vedět o instalaci veřejné beta verze macOS High Sierra
|Novou generaci operačního systému pro Mac s názvem High Sierra představil Apple na letošní WWDC 5. června. V tentýž den byla High Sierra uvolněna k testování registrovaným vývojářům, kteří odhalovali a hlásili nalezené chyby. Apple sliboval, že první veřejné beta verze macOS High Sierra se dočkáme do konce června. Beta verze iOS 11 a tvOS 11 uvolnil Apple již v pondělí, ale macOS High Sierra chyběl. Dočkali jsme se až včera večer, tedy zhruba den před „dead-line“. Podílet se na testování tak mohou i „běžní uživatelé“, kteří nevlastní placené vývojářské účty.
MacOS High Sierra přináší řadu zajímavých vylepšení a nových funkcí, a proto věříme, že si jej budete chtít vyzkoušet. Nicméně nedoporučujeme instalovat první veřejnou beta verzi, která odpovídá druhé vývojářské beta verzi na počítače, které používáte ke každodenní práci jako primární. První veřejná beta verze obsahuje stále spoustu chyb, které mohou nepříznivě ovlivňovat funkčnost počítače. Zkušební verze bude energeticky náročnější a někteří uživatelé, kteří již veřejnou beta verzi testují si stěžovali na nefunkčnost některých programů (aplikací). Můžete se setkat i se zamrzáním počítače.
Pojďme se nyní podívat na kompletní postup přechodu na beta verzi macOS High Sierra.
Kompatibilita
Vzhledem k tomu, že Apple letos neukončil podporu žádného z počítačů Mac je nový macOS High Sierra kompatibilní ze stejnými zařízeními jako macOS Sierra. To znamená, že nový macOS poběží na všech Macích od roku 2010 a na několika zařízeních z roku předchozího.
Seznam kompatibilních zařízení:
- MacBook (Late 2009 nebo novější)
- iMac (Late 2009 nebo novější)
- MacBook Pro (Mid 2010 nebo novější)
- Mac mini (Mid 2010 nebo novější)
- Mac Pro (Mid 2010 nebo novější)
- MacBook Air (Late 2010 nebo novější)
Jak zjistit, který model Macu používáte
Pokud si nejste jistí, jaký model používáte, klikněte na ikonu Apple menu (). Dále klikněte na O tomto Macu. Informaci o modelu Vašeho Macu najdete v záložce Přehled.
Zálohování
Ještě před instalací beta verze je nutné udělat plnou zálohu dat, nejlépe pomocí funkce Time Machine. Záloha dat je nezbytná pro případnou obnovu počítače zpět na současnou verzi macOS Sierra.
Instalace macOS High Sierra Public beta
Pokud jste i přes naše doporučení rozhodnuti si první veřejnou betu nainstalovat a vyzkoušet, věříme, že se vám bude její testování dařit a poskytnete tak Apple cennou zpětnou vazbu. Pokud jste již četli náš návod na instalaci beta verze iOS 11 práce na stránkách beta.apple.com pro Vás nejsou úplnou neznámou. O to jednodušší pro Vás následující postup bude.
- Pomocí vhodného zařízení (viz kompatibilita) přejděte v prohlížeči na webové stránky Apple Beta Software Program. Využít k tomu můžete odkaz zde. Nebo do vyhledávače napište beta.apple.com
- Klikněte na tlačítko Sign up (Přihlásit se)
- Přihlaste se do Apple Beta Programu pomocí Vašeho Apple ID.
- Klikněte na kartu macOS
- Zaregistruje svůj Mac. Klikněte na odkaz enroll your Mac, který se nachází v části Get Started.
- Budete přesměrování na přihlášení zařízení. Klikněte na Download the macOS Public Beta Access Utility (bod 2).
- Soubor uložte. Spusťte stažený instalační program a postupujte podle pokynů.
- Pokud jste již Mac zaregistrovali (viz body 1 – 7) přejděte do Mac App Store na stránky macOS High Sierra beta. Využít k tomu můžete odkaz zde.
- Klikněte na stáhnout a nainstalujte macOS
- Hotovo
Jak vidíte, instalace macOS High Sierra je velice jednoduchá. Později pro Vás doplníme i video návod. V případě, že budou problémy způsobené přítomností chyb v software neúnosné připravujeme pro Vás článek jak snadno a rychle přejít zpět na macOS Sierra.
Zdroj: MacRumors, Macworld