Jak dlouho musí na iPhone XS vydělávat průměrný obyvatel ČR a dalších 41 států
|Ceny nových iPhonů XS a XS Max jsou hodně diskutované téma. Nutno podotknout, již tradičně. Hlavní “cenový průšvih” vytváří zejména XS Max v kombinaci s navýšenou kapacitou 512 GB. Cena 5,8″ iPhone XS kopíruje cenu loňské desítky, zde se není nad čím pozastavovat. Za 64 GB si Apple účtuje 29 990 CZK a za 256 GB úložiště 34 990 CZK. Stejně jako u Maxe však přibyla i 512 GB, která se přehoupla přes 40 tis. CZK (40 490 CZK). U iPhone XS Max se dalo očekávat, že cena bude adekvátně vyšší. Cenové rozpětí 32 990 – 43 490 CZK dělá z tohoto modelu nejdražší smartphone vůbec. Zejména poslední uvedená cena se stala trnem v oku a terčem posměchu. Hodnocení, zda je tato cena adekvátní či ne, necháme na individuálním posouzení. Když už tu pitváme ceny XS a XS Max, pojďme se na cenovou politiku iPhonů podívat v kontextu letošního Eventu a celého portfolia.
Kromě “drahých” iPhonů XS a XS Max Apple představil i model s názevm XR. Ten přináší několik kompromisů v podobě LCD displeje, hliník místo oceli, klasický fotoaparát na místo duálního atd. Díky tomu se jeho cena zastavila na základních 22 490 CZK (64 GB), přes 23 990 CZK (128 GB) až po 26 990 CZK (256 GB). Z tohoto titulu lze předpokládat, že se bude tento model pyšnit slušnými prodejními čísly.
Na stranu druhou po představení této trojce z nabídky řada modelů vymizela. U Applu už si nekoupíme SE, 6s a dokonce ani X. S tím jak budou docházet skladové zásoby bude konec SE za 7777 CZK. Apple tím dává jasný signál, že se připravuje na přechod na “platformu X”, která se bude zaměřovat na rozšířenou realitu a další oblasti kde uživatelů využijí větší displej a obrovský výkon za který si však nechá dobře zaplatit. “Střední třída” v podobě SE apod. je tak prakticky minulostí. Toliko ke kontextu současného stavu portfolia iPhonů.
Jak dlouho trvá vydělat si na iPhone XS
Otázka, kterou se zabývali analytici společnosti Picodi přináší zajímavá statistická data. Výchozím zdrojem dat byla cena iPhonu XS 64 GB napříč 42 trhy a průměrnými platy v těchto zemích za rok 2017. A jak dopadla Česká republika? Vzhledem k průměrné měsíční mzdě 31 851 CZK (24 011 CZK) je na první pohled zřejmé, že měsíc (20 pracovních dní) na to při ceně iPhonu 29 990 CZK stačit nebude. Celkem je třeba na iPhone při průměrném platu šetřit v ČR 26 dní a několik hodin k tomu.
Naprosto opačná spektra dat tvoří bohaté Švýcarsko a Filipíny. Zatím, co ve Švýcarsku si může obyvatel s průměrným platem koupit iPhone XS každý pracovní týden, obyvatel Filipín na něj bude vydělávat 31 x déle, takřka 157 dní. To je při 20-ti denním pracovním měsíci skoro 8 měsíců.
Jak již bylo uvedeno výše, statistika porovnává ceny zařízení a průměrný plat. Tato data je však třeba brát s velkou rezervou. Vyspělé země mají na první pohled vyšší platy, ale málo kdy se tato čísla dostanou do kontextu s životními náklady v těchto zemích. Ty jsou zpravidla několikanásobně vyšší. Reálně tak plat 100 000 CZK v USA může představovat ekvivalent Čecha s 35 000 CZK, a koupí si měsíčne to stejné. Zaplatí nájem, energie, jídlo atd. A přitom podle výše uvedených dat si Američan na iPhone XS našetří 3x rychleji než Čech.
Zdroj: Picodi
Byla by vhodná lepší korektura nejen obsahu, ale i jazyka českého. …. u Maxe však přibila i 512GB, ….. Přibila s měkkým “i”? Děkuji za opravu.
Dobrý den, děkujeme za komentář. Opraveno.