A10X je prvním čipem TSMC vyrobeným 10 nm procesem. Najdeme jej v nových iPadech Pro.

Nové modely iPad Pro 10,5“ a 12,9“ osazené čipy A10X představil Apple na letošní vývojářské konferenci. iPad Pro díky tomuto čipu nabízí v porovnání s předchozí generací s čipy A9X o 30 % rychlejší CPU a o 40 % vyšší grafický výkon.

Až dosud však nebylo jasné, jaký výrobní proces byl u těchto čipů použit. Díky analýze TechInsights již víme, že v  nových iPadech Pro se objevily jako na prvním zařízení čipy TSMC vyrobené 10 nm procesem FinFET.

Tento krok je však pro Apple nezvyklý. Čipy nebo-li (SoC – systém na čipu) řady X využívané výhradně v iPadech nikdy nepředstavovali největší novinky v oblasti výrobní technologie. Tím byly SoC používané v iPhonech, které vždy jako první přišli se změnou výrobního procesu čipů.

Co znamená počet nanometrů [nm] ve výrobním procesu

Počet nanometrů v označení výrobního procesu obecně udává vzdálenost mezi dvěma vývody jednoho tranzistoru, konkrétně mezi vývody Source (zdroj) a Drain (odtok). Snížením vzdálenosti mezi vývody vznikne čip o menší ploše, a to znamená více místa pro další komponenty a mimo jiné i snížení energetické náročnosti.

Parametry A10X

U A10X se zmenšila plocha celého čipu na 96,4 mm2, což představuje v porovnání s čipem předchozí generace A9X (16 nm TSMC FinFET) osazeném v iPad Pro 9,7”  úsporu o 34 %. V grafu níže je dobře vidět srovnání velikostí ploch čipů předchozích generací. Čip A8X byl vyroben 20 nm procesem společností TSMC. A6X vyrobil Samsung 32 nm procesem.

(Grafické znázornění vývoje velikosti plochy SoC – systému na čipu, Zdroj: 9to5mac)

Nový čip A10X Fusion je bezesporu tím nejvýkonnějším, co Apple může v současné době nabídnout. Avšak  grafický procesor (GPU) se v novém modelu od předchozí generace (A9X) prakticky nezměnil. Stejně jako A9X totiž A10X obsahuje 12 klastrů GPU. Z toho vyplývá, že Apple pravděpodobně stále využívá architekturu PowerVR společnosti Imagination Technologies, která se zabývá právě výrobou grafických procesorů. Apple však již v minulosti avizoval, že v blízké budoucnosti chce vyrábět vlastní grafické procesory.

V ostatních parametrech došlo k poměrně výraznějším změnám. Apple zvýšil vyrovnávací pamět (Cache L2) ze 3 MB (A9X) na 8 MB. V případě procesoru (CPU) došlo k navýšení ze 2 jader Twister na 3 jádra Fusion. Z to vyplývá, že nejvýznamnější změna se odehrálá právě o oblasti procesoru (CPU). A10X však rozhodně není jen zmenšeninou staršího čipu A9X. Nový iPad Pro je s čipy A10X znatelně rychlejší a výkonnější než jeho předchůdce. Důkazem pro toto tvrzení může být i benchmark nového iPadu o kterém jsme Vás informovali. Přečíst si jej můžete zde.

Srovnání technických parametrů čipů řady X si můžete prohlédnout v tabulce níže.

(Zdroj: AnandTech)

Dalšího 10 nm čipu (TSMC FinFET) s označením A11 se dočkáme již na podzim tohoto roku v iPhone 8 a modelech 7s a 7s Plus. Vypadá to však, že 10 nm výrobní proces bude v případě TSMC na rozdíl od Intelu nebo Samsungu pouze „přechodnou fází“. Předpokládá se, že již na rok 2018 plánuje TSMC přechod na 7 nm výrobní proces.

Zdroj: AnandTech, 9to5mac, techinsights