Konec prodeje 13“ MacBook Pro 2015 znamená definitivní konec MagSafe, portů a svítícího loga

To, že Apple v pondělí v rámci úvodní Keynote letošní vývojářské konference představil nové produkty včetně nových MacBooků, už ví každý. Novým produktům, ale musí  uvolnit místo ty „nežádoucí“ nebo řekněme starší, které už Apple nechce nabízet. V „tichosti“ tak z nabídky Apple Online Storu zmizel mimo jiné i 13“ MacBook Pro z roku 2015. Pokud nepočítáme 15“ MacBook Pro 2015, tak Apple u řady Pro tímto krokem kompletně přešel na novou generaci MacBooků.

Nové MacBooky Pro nabízí zcela odlišná technická řešení, která vyvolala rozporuplné reakce již v roce 2016, kdy byla tako „revoluční“ řada MacBooků Pro představena. Na mysli máme hlavně konektivitu nových MacBooků, kterou Apple řešil opravdu radikálně. Z pohledu dnešního uživatele u nových MacBooků předběhl svoji dobu. Přístup, který nasadil, tak ocení pravděpodobně až za několik let. Postupovat takto radikálně a měnit zažité standardy se Apple rozhodně nebojí. Vzpomeňme, jak dopadl 3,5 mm jack u iPhonu 7.

Pojďme se nyní podívat, co spolu s MacBookem Pro 2015 u 13“ modelů řady Pro nadobro skončilo.

Široká nabídka stále nepostradatelných portů

MacBook Pro 13“ z roku 2015 měl velice bohatou nabídku portů, která se s MacBooky Pro současné generace „nedá“ srovnat. Starší 13“ MacBook Pro disponoval dvěma Thunderbort 2 (až 20 Gbps) porty, dvěma USB 3.0, jedním HDMI výstupem, jedním audio jackem 3,5 mm a jednou čtečkou SD karet.

Nový MacBook Pro 13“ naproti tomu nabízí dva nebo čtyři Thunderbolt 3 porty, a to je vše. Pouze dva porty dostanete spolu s modelem bez Touch Baru. Model s Touch Barem je osazen čtyřmi porty Thunderbolt 3. Připojování zcela běžných věcí jako je HDMI nebo USB flash disku, tak musíte řešit pomocí adaptérů nebo hubů, které samozřejmě stojí peníze. Bude ještě nějakou dobu trvat, než si budete schopni vystačit pouze s technologíí USB – C.

Svítící logo Apple

Logo svítící na noteboocích Apple se poprvé objevilo v roce 1999 u PowerBooku G3 a postupem času stalo doslova kultovní záležitostí. Svítící logo Apple bylo jasným poznávacím znamením a nedílnou image MacBooků. To se změnilo příchodem 12“ MacBooku. V honbě za co možná nejtenčím notebookem Apple použil odlišnou technologie displeje zabírající méně prostoru, takže na svítící logo již nezbylo místo. Stejné to bylo i s příchodem nové generace MacBooku Pro v roce 2016, na svítící logo nezbylo místo. Nahradit jej musela varianta z kovu s lesklou povrchovou úpravou. Poslední možností vlastnit na 13“ MacBooku Pro svítící jablíčko, tak byl právě model z roku 2015.

MacBook Pro MagSafe

Geniální, a zároveň geniálně jednoduché řešení připojení napájecího kabelu pomocí magnetického konektoru. MagSafe se poprvé objevil v roce 2006 a shodou náhod právě u MacBooku Pro. Magnetická technologie umožňovala snadné připojení kabelu. Kouzlo MagSafe, ale spočívalo v něčem jiném, praktičtějším. Magnet přidržující nabíjecí kabel jej bez problému udržel na svém místě, ale v případě, kdy o kabel někdo zakopl nebo s ním prudce trhnul, kabel se odpojit a nestrhl celý notebook.

Jeho nevýhodou je však fakt, že je pouze jednoúčelový. Apple nově sází pouze na víceúčelový USB – C, který kromě nabíjení dokáže připojit i různé periférie jako jsou externí monitory a další.

Samozřejmě víme, že se nejedná o žádné nové postřehy, tyto věci se hojně diskutovaly již v roce 2016, kdy nové MacBooky přišly. Jde o to, že pokud si nyní půjdete koupit nový 13“ MacBook, už nebudete mít na výběr. Budete muset čelit výzvě v podobě USB – C. Můžete sáhnout po 15″ variantě z roku 2015, ale ani ta v nabídce dlouho nevydrží.

Berte tedy tento článek jako připomínku skvělých technických řešení, která Apple u MacBooku Pro opustil.

Na obrázku níže 13″ Macbook Pro 2015 s MagSafe 2, Thunderbolt 2 a USB portem a svítícím logem Apple.