Apple kvůli pašerákům iPhone mění dočasně prodejní politiku v Hong Kongu
|Tam, kde je nedostatek zboží a obrovská poptávka, bují samozřejmě i černý obchod. Obrovská poptávka v Asii a Číně obzvlášť se týká samozřejmě i zařízení od Apple. Pašeráci se tak snaží na nelegálním převozu a prodeji zboží do jiných států vydělat velké peníze. Jednou z oblastí, kde černý trh s elektronikou opravdu prosperuje je právě Zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky Hong Kong, jak zní oficiální název Hong Kongu. Již název napovídá, že Hong Kong má v Číně zvláštní postavení, a to i podle ústavy. Toto postavení se dotýká i daní, které jsou zde na elektroniku v porovnání s ostatními nízké. Překupnící si díky tomu mohou na jednom zařízení vydělat i stovky dolarů. Největším odbytištěm Hongkonského “exportu” je sousední pevninská Čína.
Jedním z posledních případů odhaleného pašeráctví je pokus ženy pronést z Hong Kong do Číny 102 iPhonů. Když ji chytla celní správa a sejmula z ní všechna zařízení, která měla připevněna různě na těle, byla žena smutná, že se jí nepodařilo překonat rekord. Ten však drží muž, který se v roce 2015 pokoušel propašovat 146 iPhonů zavěšených na vlastním těle.
Právě proti těmto praktikám chce Apple bojovat přijetím nových opatření. Ta se podle jeho prohlášení týkají zboží zakoupeného od společnosti Apple v Hong Kongu, a to online. Nařízení platí pro zboží zakoupené od 15. srpna 2017 a později. Toto zboží nebude možné vrátit nebo vyměnit. Vyjímku bude tvořit pouze výměna vadných kusů. Před uvedením tohoto opatření bylo možné, stejně jako v ČR zboží do 14 dnů vrátit.
Apple oficiálně neuvedl, proč se k tomuto kroku rozhodl, ale pravděpodobně se jedná o prevenci před zářijovým příchodem nových iPhonů. V podání Apple se však nejedná o nové opatření. Stejná opatření vešla v platnosti i loni v den zahájení prodeje iPhone 7 v Hong Kongu. Pro představu, loni se cena iPhone 7/7 Plus na černém trhu vyšplhala bez problémů až na 1 900 USD.
Standardní politika Apple pro vrácení zboží v Hong Kongu je i tak o něco přísnější, než v některých zemích. Pro hromadný nákup 4 produktů a více, je možnost vrácení zboží zkrácena na 7 dní. S tím je spojen poplatek ve výší 25 %, což je částka účtovaná za přijetí vráceného zboží a zaplacení náhrady.
Současná změna politiky Apple v Hong Kongu bude mít takřka jistě dočasný charakter. Kdy se Apple vrátí ke standardním podmínkám prodejní politiky však neuvedl. Dá se však očekávat, že se tak stane po první vlně enormního zájmu, který nové iPhony provází. Nedočkavci, kteří chtějí mít svůj iPhone o několik týdnů dřívě jsou totiž schopni za jeho pořízení na černém trhu schopni zaplatit i trojnásobek.
(Fotografie muže, který se v roce 2015 pokoušel do Číny propašovat 94 iPhonů. Celnící si jej všimli kvůli podezřelé chůzi)
Zdroj: MacRumors, Bloomberg