Apple chtěl zachránit iPod před konkurencí mobilních telefonů, výsledkem byl iPhone

První generace iPhone se dostala do prodeje (v USA) přesně 29. června 2007. Dnes je to tedy přesně 10 let, co Apple změnil svět a položil základy smartphonů, tak jak je známe dnes. V souvislosti s tímto významným výročím se objevovují rozhovory a informace připomínající vývoj a vznik iPhone. V rozhovoru pro slavný The Wall Street Journal se na toto téma rozpovídali bývalí vysoce postavení manažeři Apple. Jmenovitě Scott Forstall, Tony Fadell a Greg Christie.

Inspirace iPodem

Bývalý Vice President pro iOS Scott Forstall vzpomíná, že jedním z faktorů, který sehrál v tvorbě iPhone hlavní roli byl iPod. Ten byl prodejně velice úspěšný, dokonce tak, že v té době  tvořil asi 50 % všech prodejů společnosti. Apple si moc dobře uvědomovat tehdejší důležitost iPod a chtěl jej na trhu udržet i v dlouhodobějším horizontu. Položil si tedy otázku. Co bude nejvíce ohrožovat prodeje iPod? A odpověď na tuto otázku byla jednoduchá, mobilní telefony.

Začali tedy první pokusy o stvoření „iPod telefonu“, které vycházely z rozhraní iPodu. Celkem se tak zrodilo 30 až 40 návrhů, ve kterých se celý vývojářský tým pokoušel integrovat do ikonického ovládacího kolečka iPod vytáčení čísel, řekl Tony Fadell bývalý Vice President divize iPod. Musel však dodat, že žádné z řešení se nezdálo být dostatečně logické a intuitivní. Nakonec museli ustoupit a uznat, že by toto řešení bylo moc „těžkopádné“.  

Tlak, výhružky, nonstop práce, první iPhone

Žádný z návrhů uživatelského rozhraní se kterým inženýři přišli se Jobsovi nelíbil. Scott Forstall vzpomíná, jak Jobs přišel na jedno z designerských zasedání a prohlásil: „Toto není dost dobré. Musíte přijít s něčím mnohem lepším. Toto není dost dobré.“ Jobs začal vyvíjet tlak a dal týmu ultimátum, které znělo, „Máte dva týdny.“ Pokud by tým nepřišel k dobrými návrhy byl Jobs ochoten přenechat projekt jinému týmu vzpomíná Greg Christie bývalý Vice President Human Interface spolu se Scottem Forstallem. „Vrátili jsme se tedy k práci. Greg rozčlenil práci na části mezi různé lidi a tento tým pracoval 168 hodin týdně po dobu dvou týdnů, nikdy se nezastavili. Když si někdo potřeboval odpočnout Greg zařídil ubytování v hotelu naproti přes silnici, aby unavení inženýři nemuseli řídit.“ Dodává Scott Forstall.

Na konci dvoutýdenního maratonu Forstall prohlásil: „To je fenomenální, to je ono.“ Věděl, že to, co vytvořili Steva Jobse „dostane“.

Když konečnou verzi iPhone viděl Steve Jobs poprvé, byl naprosto „mimo“. Nehýbal se, nemluvil. Pouze se posadil a řekl: „Ukažte mi to znovu“ vzpomíná Greg Christie. Bylo jasné, že je s výsledkem spokojen, doslova jím byl paralyzován.

Pokud se chcete na rozhovor Forstalla, Fadella a Christieho pro The Wall Steet Journal povídat v originálním znění, můžete k tomu využít odkaz zde.

Zdroj: WSJ, 9to5mac